Ce Reprezintă Specificația VW 504.00 / 507.00?
Specificația este împărțită în două direcții clare, însă în practica comercială ambele sunt formulate aproape întotdeauna împreună în același bidon de ulei:
-
VW 504.00: Norma concepută pentru motoarele pe benzină (fără sau cu supraalimentare, injecție directă TSI/TFSI sau multipunct MPI). Înlocuiește direct standardele mai vechi precum VW 502.00 și VW 503.01.
-
VW 507.00: Norma concepută pentru motoarele diesel echipate cu Filtru de Particule (DPF / DPF cu AdBlue). Înlocuiește specificațiile istorice VW 505.00, VW 505.01 și VW 506.01.
Ce înseamnă ACEA C3 și Tehnologia Mid-SAPS?
Clasificarea europeană ACEA C3 impune ca uleiul să aibă un nivel strict controlat de cenușă de sulfat, fosfor și sulf (Mid-SAPS — Sulfated Ash, Phosphorus, Sulfur).
Spre deosebire de uleiurile clasice (Full SAPS, specifice normelor vechi precum VW 502.00 / 505.00), uleiurile Mid-SAPS sunt formulate special pentru a prelungi viața sistemelor de post-tratare a gazelor de eșapament:
-
Protecția Filtrelor de Particule (DPF / GPF): Cenușa rezultată din arderea unui ulei Full SAPS înfundă ireversibil fagurele ceramic al filtrului de particule. Un ulei Mid-SAPS reduce depunerile necurățabile la regenerare cu peste 50% (dar poate fi evacuată la un centru special de curățare DPF)
-
Protecția Catalizatoarelor SCR și TWC: Sulful și fosforul în cantități mari otrăvesc catalizatoarele de tip Selective Catalytic Reduction (AdBlue) și Three-Way Catalysts (TWC) de pe motoarele TSI.
-
Rezistență la Subțiere și Forfecare (HTHS): Normele ACEA C3 cer o rezistență HTHS (High Temperature High Shear) de cel puțin 3.5 mPa·s. Aceasta garantează că filmul de ulei nu se va rupe la temperaturi și sarcini extreme în interiorul motorului.
2. Vâscozități Permise: De ce doar 5W30 sau 0W30?
Dacă te uiți în fișa tehnică oficială a normei VW 504.00 / 507.00, vâscozitatea nativă și de referință este 5W-30 (deși în ultimii ani au apărut unele formulări 0W-30 aprobate oficial, nucleul de protecție mecanică și termică rămâne 5W-30).
De ce NU se recomandă vâscozitățile mai subțiri (0W-20) sau mai groase (5W-40)?
Fiecare normă Volkswagen are toleranțe constructive, presiuni și grosimi de film de ulei calibrate din fabrică pentru anumiți parametrii mecanici:
De ce NU 0W-20?
Vâscozitatea 0W-20 este specifică normei noi VW 508.00 / 509.00. Aceste uleiuri au o rezistență la forfecare HTHS mult mai mică (între 2.6 și 2.9 mPa·s) pentru a reduce frecarea și a scădea consumul de carburant.
-
Dacă pui 0W-20 într-un motor conceput pentru VW 504.00/507.00, filmul de ulei va fi mult prea subțire la cald.
-
Pompa de ulei și cuzineții nu vor menține presiunea hidraulică necesară în sarcină, generând uzură accelerată pe cuzineți, tacheți, vilbrochen și axa cu came.
De ce NU 5W-40?
Vâscozitatea 5W-40 aparține normelor vechi sau specifice (cum ar fi VW 502.00 / 505.01).
-
Un ulei 5W-40 are un pachet de aditivi mai grosier, un indice de vâscozitate diferit și, de regulă, un nivel mai ridicat de cenușă (Full SAPS).
-
Dacă folosești 5W-40 într-un motor diesel modern Euro 5 sau Euro 6, vei înfunda DPF-ul într-un timp record și vei crește temperatura de funcționare a turbinei din cauza pomparării mai greoaie a uleiului la rece prin canalele înguste ale motorului.
Compatibilitate Retrospectivă: Poate fi Folosit peste Norme Vechi?
Da, merge absolut fără nicio problemă! Norma VW 504.00 / 507.00 a fost creată de inginerii VAG cu o compatibilitate retrospectivă totală (backward compatibility) pentru aproape toate motoarele construite începând cu anii 2000.
| Norma Veche VW | Tip Motor | Compatibil cu VW 504.00 / 507.00? | Detalii & Observații |
|---|---|---|---|
| VW 502.00 | Benzină (MPI, FSI, 1.8T/2.0T vechi) | DA | Treci de la Full SAPS la Mid-SAPS; depunerile pe supape și în camera de ardere scad drastic. |
| VW 505.00 | Diesel clasic (Non-DPF, Pompe Rotative) | DA | Oferă o protecție superioară împotriva uzurii și o curățenie internă net mai bună. |
| VW 505.01 | Diesel Pompe-Düse (PD) fără DPF | DA | Testele de uzură pe axa cu came impuse de norma 507.00 depășesc exigențele din 505.01. |
| VW 503.00 / 506.01 | Longlife I & II vechi | DA | (Atenție: Excepție făcând motoarele R5 și V10 TDI fabricate între 2003-2007 fără DPF, ce cer 506.01). |
Dacă ai un motor clasic (de exemplu legendarul 1.9 TDI ALH, ARL, ASZ sau un 1.8 Turbo pe benzină) și treci la un ulei 5W-30 cu norma VW 504.00/507.00, motorul va beneficia de o stabilitate termică net superioară, o pompare impecabilă la rece și o reducere considerabilă a depunerilor de calamină.
La ce motorizări și mașini se potrivește?
Norma acoperă peste 80% din parcul auto al Grupului VAG (Volkswagen, Audi, Škoda, SEAT) rulat pe șosele:
1. Motoare Diesel (TDI)
-
1.6 TDI & 2.0 TDI (toate generațiile: CAYC, CAGA, CJCA, CRLB, DFHA, CUAA, DETB etc.) echipate cu DPF și AdBlue, indiferent dacă sunt monoturbo sau biturbo (BiTDI).
-
3.0 TDI V6 & 4.2 TDI V8 (montate pe Audi A4, A6, A8, Q5, Q7, VW Touareg, Porsche Cayenne).
-
1.9 TDI (cu sau fără filtru de particule, inclusiv versiunile Pompa-Duza).
2. Motoare Benzină (TSI / TFSI / MPI)
-
1.2 TSI & 1.4 TSI / TFSI (generațiile EA111 pe lanț și EA211 pe curea).
-
1.8 TSI & 2.0 TSI / TFSI (EA888 Gen 1, Gen 2, Gen 3 — Golf GTI, Audi S3, Skoda Octavia RS, Cupra Leon).
-
3.0 TFSI V6 & 4.0 TFSI V8 (fără filtru de particule de benzină GPF unde se cere expres noua normă 508.00).
Uleiuri recomandate de 99Vehicles (în funcție de calitate)
1. Ravenol 5W-30 VMP USVO (Alegerea #1 - Cel mai indicat)
-
De ce este cel mai bun: Este un ulei 100% sintetic pe bază de PAO (Polyalphaolefin) ce beneficiază de tehnologia USVO® (Ultra Strong Viscosity Oil). Spre deosebire de uleiurile obișnuite care își pierd vâscozitatea la forfecare în timp, Ravenol VMP își păstrează filmul protector aproape intact pe parcursul întregului interval.
-
Aprobări: Aprobare oficială de la producători (VW Standard 504 00 / 507 00).
-
Proprietăți cheie: Volatilitate/Evaporare extrem de scăzută (NOACK sub 8.5%), punct de curgere foarte scăzut, rezistență termică uriașă în turbină (peste 130°C) și frecare minimă.
2. Amsoil European Car Formula 5W-30 (Alegerea #2)
-
Profil: Formulare americană de top, dezvoltată special pentru cerințele motoarelor europene moderne.
-
Beneficii: Oferă o protecție remarcabilă împotriva depunerilor de carbon pe supapele de admisie (o problemă des întâlnită la motoarele TSI/TFSI cu injecție directă). Rezistență excelentă la oxidare și un consum de ulei practic inexistent.
3. Ravenol SMP 5W-30 (Alegerea #3)
-
Profil: Fratele creat pe bază de sinteză HC (Hidrocracată) al variantei VMP.
-
Beneficii: Un raport calitate/preț imbatabil. Oferă o protecție curată Mid-SAPS, menținând toate proprietățile cerute de Volkswagen, fiind opțiunea ideală pentru cei care doresc schimburi de ulei mai frecvente fără buget uriaș.
4. Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30
-
Profil: Unul dintre cele mai populare și mai vândute uleiuri sintetice premium în Germania și Europa.
-
Beneficii: Pachet excelent de aditivi anti-uzură pe bază de molibden/bor. Păstrează motorul extrem de silențios, dizolvă depunerile vechi și asigură o protecție optimă împotriva uzurii la rece.
5. Uleiul Original OE VW LongLife III FE 0W-30
-
Profil: Uleiul oficial livrat în rețeaua de reprezentanțe Volkswagen / Audi.
-
Beneficii: O formulă sigură, testată extensiv de inginerii grupului VAG. Cu toate acestea, este bazat pe o tehnologie standard de hidrocracare (HC) și este disponibil strict pe vâscozitatea 0W-30, fără aditivările sintetice speciale PAO/Ester pe care le oferă opțiunile de top precum Ravenol VMP.
Intervalul de Schimb Indicat și Regimurile de Conducere
Deși pachetul tehnologic "LongLife" sugerează că uleiul poate rezista până la 30.000 km sau 2 ani, în practica reală acest interval este extrem de dăunător pentru motor. Degradarea uleiului apare inevitabil din cauza diluției cu combustibil, acumulării de funingine și forfecării polimerilor.
Intervalul real și sănătos de schimb este între 10.000 km și 15.000 km (sau maximum 1 an), ajustat în funcție de stilul și mediul de exploatare:
Regimuri de conducere:
-
Regim Urban Sever (Trafic aglomerat, drumuri scurte sub 5-10 km, ore multe de relanti):
-
Interval recomandat: 8.000 - 10.000 km.
-
Explicație: Motorul funcționează multe ore fără a parcurge mulți kilometri. DPF-ul încearcă regenerări frecvente și injectează motorină suplimentară care ajunge în baia de ulei, subțiindu-l și stricându-i proprietățile de lubrifiere.
-
-
Regim Mixt (Navetă combinată 50% Oraș / 50% Drumuri Naționale):
-
Interval recomandat: 10.000 - 12.000 km.
-
Explicație: Echilibru bun între orele de funcționare, încălzirea optimă a uleiului și procesele de regenerare ale filtrului de particule.
-
-
Regim Extraurban / Autostradă (Viteze constante, navete de lungă distanță):
-
Interval recomandat: 12.000 - 15.000 km.
-
Explicație: Uleiul ajunge rapid la temperatura optimă de lucru (90-105°C), permițând evaporarea condensului de apă și benzină/motorină, menținându-și proprietățile la maxim.
-
Sumar Tehnic al Normei VW 504.00 / 507.00
Pentru a înțelege exact de ce această normă funcționează atât de bine, iată caracteristicile tehnice sintetizate:
-
Vâscozitate SAE: 5W-30 (referință principală)
-
Clasificare ACEA: C3 (Mid-SAPS)
-
Vâscozitate HTHS: ≥3.5 mPa⋅sge 3.5text{ mPa}cdottext{s}≥3.5 mPa⋅s (Protecție maximă la sarcină)
-
Cenușă de sulfat: ≤0.8%le 0.8%≤0.8% din greutate (Salvează DPF-ul și GPF-ul)
-
Volatilitate (Test NOACK): Strict reglementată (Sub 10-11%, scade consumul de ulei prin evaporare)
-
Compatibilitate motorizări: Benzină (TSI/TFSI/MPI) și Diesel (TDI cu/fără DPF)
-
Compatibilitate retrospectivă: Înlocuiește normele vechi VW 502.00, 505.00, 505.01, 503.00, 506.01
Concluzie
Norma VW 504.00 / 507.00 5W-30 este fără îndoială unul dintre cele mai reușite standarde de lubrifiere create de inginerii germani. Alegerea unui ulei de calitate superioară pe bază PAO — cum este Ravenol 5W-30 VMP USVO — combinată cu respectarea unui interval de schimb de 10.000 - 12.000 km, garantează protecția turbinei, sănătatea filtrului de particule și o durată de viață a motorului de peste sute de mii de kilometri fără defecțiuni majore.